Yıldızlar karması hayallerine yürüyor

Yıldızlar Karması Programı’nda Türkiye’nin farklı bölgelerinden toplam 20 genç kadın, hayallerini gerçekleştirmeleri ve başarılarını sürdürmeleri için maddi destek almaya hak kazandı.

Kız Kardeşim Projesi kapsamında Burs Programı, Güçlenme Programı ve Yıldızlar Karması Programı yürütülüyor. Burs programı kapsamında 2023 yılında deprem bölgesinden 300 genç kadına burs imkanı sunulurken, bu yıl 64 şehirde 92 üniversiteden 410 üniversiteli genç kadına burs desteği sağlanıyor. Güçlenme programı ise 39 farklı şirketten 228 alanında uzman mentor aracılığıyla 217 genç kadına kariyer ve kişisel gelişim konularında destek veriyor. Davranış Bilimleri Enstitüsü iş birliğinde, 10 bin genç kadına potansiyellerini keşfetmeleri ve kariyer yolculuklarında başarılı olmaları amacıyla “Kişilik Envanteri Testi” ve “Dayanaklılık Envanteri Testi” sunuluyor. Ayrıca, “Gücüm Kız Kardeşimden” seminerleriyle genç kadınlar kişisel gelişim ve kariyer hedeflerini destekleyen bilgiler veriliyor.

Kahramanlarımız olacaklar

Coca-Cola Türkiye Genel Müdürü Gaye Sunerli, “Kadınların kariyerlerine adım atmalarını kolaylaştırmak, güçlenmelerine ve hayallerine ulaşmalarına destek olma amacıyla Kız Kardeşim Projesi’ni dokuz yıldır sürdürüyoruz. Kız Kardeşim Projesi’nin etkisi her geçen gün daha da artıyor. Geçtiğimiz yıl, burs programı, güçlenme programı ve kişisel ve kariyer hedeflerini destekleyen seminer ve online eğitimlerle 50 bine yakın genç kadına ulaştık. Yıldızlar Karması Programı ile de amacımız genç kadınların hayallerine ulaşmalarına destek vermek, başka kadınlara ilham ve umut olmalarını sağlamak. Program sayesinde genç kadınlar sporda, sanatta ve toplumsal fayda alanlarında kendilerini ifade edebilme, hayallerini gerçeğe dönüştürme ve kız kardeşlerine ilham olma şansı buldular. Ödül alan yıldızlarımız, hayalleri için cesaretle yola çıkan, pes etmeyen ve ilham veren kahramanlarımız olacaklar” dedi.

Büyük mutluluk

Ahbap Derneği Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Çağatay Öztürk ise “Yıldızlar Karması Programı ile genç kadınların hayallerine ulaşmalarını desteklemek, onlara ilham kaynağı olmak ve bu süreçte yanlarında olmak bizim için çok değerli. Her bir ödül sahibi, hayallerinin peşinden giderek sadece kendini değil, çevresindekileri de yükseltiyor. İşte bu yüzden, bu projenin bir parçası olmak, bize her zaman için büyük bir heyecan ve mutluluk veriyor” diye konuştu.

Kariyer yolculuğuna destek

Proje, yeni döneminde de Burs, Güçlenme ve Yıldızlar Karması programları ile devam edecek. 2024 yılı itibarıyla projeye eklenen Kız Kardeşim Kampüs Programı ile de genç kadınların kariyerleri yolculuklarında desteklenmesi sağlanacak. Proje, mevcut programlarına yenilerini ekleyerek genç kadınların hayal ettikleri kariyerlere ulaşmalarını desteklemeyi sürdürecek.

SOSYALBEN hayat veriyor

SosyalBen Vakfı, afet dönemi çalışmaları kapsamında Umut Tırı’nın ardından depremden etkilenen çocuklar için iki Beceri Geliştirme Merkezi (BEGEM) hayata geçirdi. 23 Nisan’da Hatay’da ve 24 Nisan’da Adıyaman’da açılışı yapılan bu iki merkez, SosyalBen Vakfı’nın eğitici ve öğretici atölye çalışmalarıyla oluşturduğu psikososyal desteğin sürekliliğini sağlarken; bölgedeki çocukların fiziksel ve sosyal beceri kayıplarını önlemek adına da önemli bir görev üstlenecek.

Güvenli, eğitici, öğretici ve çocuk dostu bir merkezde, SosyalBen Vakfı’nın uzun süreli atölye çalışmalarını 7-13 yaş aralığındaki çocuklarla buluşturacak olan Beceri Geliştirme Merkezi; çocukların problem çözmelerine, kendilerini ifade etmelerine, özgüven gelişimlerine ve birbirlerinden öğrenmelerine fırsat tanıyacak. Uzmanların hazırladığı okul sonrası atölye çalışmaları ile çocuklar oyun, spor, icat, resim ve tarım alanında beceriler kazanabilecek. Deprem öncesi dönemde bu alanlardaki becerilerini keşfetmiş çocukların da tekrar hatırlayarak ve geliştirerek, onları korumasına imkân yaratılacak.

‘Birleştirici bir platform’

SosyalBen Vakfı Kurucusu Ece Çiftçi, bölgede uzun süreli çalışmalar yapabilmenin ve birlikte hareket etmenin önemine dikkat çekerek, “Beceri Geliştirme Merkezi ile çocuklara belirsizlik ortamlarında bile becerilerini keşfedip geliştirebilecekleri bir merkez sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu merkez, çocukların becerilerini keşfetmeleri ve deprem öncesi keşfettikleri becerilerini koruyabilmesi için çok kıymetli fakat bunun da ötesinde bölgede çocuklar için uzun vadeli bir psikososyal destek anlamına geliyor” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x