“Bitcoin Alın” Diyen Yatırım Efsanesinin Sepetinde Bu 5 Varlık Var!

Kripto para piyasası için zorlu geçen 2022’nin ardından 2023 görece daha iyi geçti. Bu yılının sonuna yaklaşırken, finans dünyasının en tanınmış ve tartışmalı isimlerinden biri olan deneyimli yatırımcı Robert Kiyosaki’nin portföyüne bakmanın zamanı geldi. Kiyosaki, “sahte para” gibi terimlerle aşağıladığı itibari paraya şiddetle karşı çıkıyor. Buna karşın, zenginlerin Bitcoin, altın gibi “gerçek varlıkları” satın almalarını ve biriktirmelerini savunuyor.

İlk sırada Bitcoin (BTC) var

Kriptokoin.com takipçileri için Kiyosaki’nin Bitcoin’in büyük bir hayranı olduğu bir sır değil. Yıllar içinde birçok kez Bitcoin (BTC)’yi övdü. Amerikan Doları’nın (USD) değerinin giderek düşmesi nedeniyle Bitcoin’i altın ve gümüşün yanında “dünyanın en sıcak üç konusundan biri” olarak nitelendirdi.

Aslında, finans yazarının Şubat ayında açıkladığı gibi, Bitcoin’in 20.000 dolara tırmanmasını ve ardından neredeyse sıfıra düşmesini izledikten sonra fiyatı 6.000 dolara ulaştığında “kamyonu yedeklemişti.” Bu süreçte, kendisi için BTC’den bir miktar satın almıştı.

Yatırımcını gözdesi: Altın

Sırada Kiyosaki’nin bir diğer favori emtiası olan altın var. Ünlü yazar, uzun zamandır “çöp” olarak nitelendirdiği nakit paradan daha değerli olduğunu söyleyip duruyor. Bitcoin ve gümüşün yanı sıra altının kendisi için “gerçek para” olduğunu söylüyor. Kiyosaki, Nisan ayında 1.000 dolara düşse bile altından daha fazla satın alacağını açıklamıştı.

2022 Aralık ayında attığı tweete göre, altın standardına ilk kez 1972’de Vietnam’da deniz pilotu olarak sarı metali satın aldığında, “maden düşmanın elinde olduğu için altını indirimli almayı umarak düşman hatlarının gerisinde uçtuğunu” açıkladı.

Kiyosaki, altının yanına gümüşü de ekliyor

Ayrıca Ağustos ayında Kiyosaki takipçilerine bir başka değerli metal olan gümüşü tükenmeden almalarını tavsiye etti. Gümüşün giderek azaldığına, ancak fiyatının hala altından daha düşük olduğuna dikkat çekti. Bu yüzden gümüşün “uzun vadeli bir yatırım olarak daha iyi bir pazarlık” haline geldiğini söyledi. Aslına bakılırsa, hem gümüşü hem de altını “Tanrı’nın parası” olarak lanse ediyor. İlki endüstriyel bir değerli metal olarak kullanılması nedeniyle daha nadir hale geldi. Ancak mevcut fiyatıyla hala nispeten uygun. Efsane yatırımcının kendisi de altını ilk kez 1964 yılında, henüz 17 yaşındayken satın almaya başlamış.

Bitcoin yatırımcısının diğer bir gözdesi: Emlak

Robert Kiyosaki, yıllar boyunca yayınladığı birçok videoda, kendisi ve eşi Kim’in, nispeten istikrarlı kira geliri ve sermaye değer artışından oluşan ikili ödül sistemi nedeniyle yatırım stratejilerinin temel taşı olan gayrimenkulde önemli miktarda servete sahip olduklarını paylaştı. Bununla birlikte, Nisan ayında kişisel gayrimenkul yatırım kitabı ‘The ABCs of Real Estate Investing’in yazarı Ken McElroy ile piyasanın o zamanki durumunu tartışırken gözlemlediği gibi, dikkatli olmak gerekli. Kiyosaki, “Gayrimenkul en sofistike yatırım stratejilerinden biridir.” diyor.

Son olarak Kiyosaki, Wagyu sığırına yatırım yapıyor

Kiyosaki, son olarak beklenmedik bir emtianın da hevesli bir yatırımcısı. Bu, Japonya’ya özgü, stresten uzak bir ortamda yetiştirilen ve eti sağlıklı omega-3 ve omega-6 asitleri bakımından zengin, eşsiz yumuşak ve tereyağlı lezzetiyle bilinen oldukça pahalı Wagyu sığırı. Şubat ayında verdiği bir röportajda Kiyosaki, ‘sahte’ USD’nin ABD’nin küresel ekonomideki hakimiyetini aşındırdığı uyarısını yaparak, hisse senetleri, borsa yatırım fonları (ETF’ler) ve kağıt para yerine altın, gümüş, Bitcoin ve Wagyu sığırı gibi varlıkları tercih ettiğini söyledi. Bu bağlamda Kiyosaki, şu açıklamayı yaptı:

Sığıra yatırım yapıyorum. Biliyorsunuz, Wagyu sığırına. Neden biliyor musunuz? Çünkü Wagyu boğası her ürediğinde sperm, yani nakit akışı elde ediyorum. Wagyu sığırlarına Joe Biden’dan daha çok güveniyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x