Asla çamaşır makinesine koymamanız gereken 7 şey

Çamaşır makinesi en çok çalışan ev aletlerinden biridir, ancak düzgün çalışmasını sağlamak için, tambura zarar verebilecek eşyalardan, çamaşır makinesini tıkayabilecek tiftikli eşyalara kadar ona zarar verebilecek veya bozabilecek herhangi bir şeyin yıkanmasından kaçınmak önemlidir. filtreleyin.

Ayakkabı

Bazı ayakkabılar dayanıklı gibi görünse de çamaşır makinesinde yıkamak hem ayakkabıya hem de makineye zarar verebilir.
Ayakkabılar çamaşır makinesinin tamburunu çizebilir ve ayakkabıların kendisi şekillerini kaybedebilir veya dengesizliğe neden olabilir, bu da sıkma işlemi sırasında potansiyel olarak yüksek titreşimlere neden olabilir.

Çantalar
Sırt çantalarını veya metal parçalı çantaları çamaşır makinesine koymayın. Sırt çantalarının veya metal fermuarlı, tokalı veya diğer donanımlara sahip çantaların yıkanması, çamaşır makinesinin tamburuna zarar verebilir. Torbanın yapısının ve malzemesinin bütünlüğüne gelebilecek olası zarardan bahsetmiyorum bile.
Metal parçalar makinenin içini çizebilir ve torbanın ağırlığı sıkma işlemi sırasında denge sorunlarına neden olabilir.

Evcil hayvan yatağı

Evcil hayvanınızın yatağını temiz tutmak önemlidir ve bir çamaşır makinesi bu görevi kolaylaştırabilirken, çoğu tasarımın malzemesi nedeniyle uzmanlar çamaşır makinesi kullanılmasını önermiyor.
Köpük boncuklar veya parçalanmış köpük gibi gevşek dolgulu evcil hayvan yatakları makinede yıkanmamalıdır çünkü dolgu topaklaşabilir, dengesizliğe neden olabilir ve çamaşır makinesi motoruna zarar verebilir.
Ayrıca evcil hayvan kılları makinenin filtre ve drenaj sistemini tıkayabilir. Bu, çamaşır makinenizi temizlemeyi daha zor hale getirebilir, bu yüzden bundan kaçınmak en iyisidir. Bunun yerine, nokta temizliğini tercih edin veya evcil hayvan yatağı üreticisinin sağladığı bakım talimatlarını izleyin.

Giriş paspasları
Ayakkabılarımızdaki kiri çıkarmak için tasarlandıkları için bu kilimlerin ve koridor yolluklarının temizliğe ihtiyaç duyması şaşırtıcı değil, ancak tıpkı halı temizliğinde olduğu gibi, birçok model makinede güvenli değildir ve bu nedenle elle temizlenmesi gerekir. Bu özellikle dış mekan halılarını özel bir kaplamayla temizlerken geçerlidir.
Kapı paspasları ve kauçuk tabanlı paspaslar çamaşır makinesine yerleştirilmemelidir; kauçuk çamaşır makinesinde pul pul dökülerek filtrelere girebilir, bu da makineyi tıkayabilir ve paspasa zarar verebilir.

Köpük yastık
Çoğu standart yastık makinede yıkanabilirken, hafızalı köpük yastıklar farklı bir hikaye.
Hafızalı köpük yastıklar asla çamaşır makinesinde yıkanmaması gereken şeylerden biridir çünkü makine döngüsü yastığa kalın olduğu için zarar verir ve köpük dolgusunu tahrip eder.
Evcil hayvan yataklarında olduğu gibi, ağır dolum, ağırlık dağılımı sorunlarına neden olabilir ve bu da makinenin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir.

Su geçirmez ve su itici ürünler

Suyla dolu bir makinenin suda duracak şekilde tasarlanmış ürünler için sorun olmadığını düşünebilirsiniz, ancak aslında su geçirmez ürünler çamaşır makineleri için büyük bir yanlştır.
Yağmurluklar, su geçirmez ceketler veya su geçirmez dış mekan aksesuarları (dış mekan minderleri gibi) gibi öğeler, deterjandan zarar görebilecek özel bir kaplamaya sahiptir.
Çamaşır makinesi kullanmak su geçirmezliği ortadan kaldırabilir ve bu da ürünün suyu itme konusunda daha az etkili olmasına neden olabilir. Bu öğelerin temizliği için üreticinin genellikle elde yıkama veya özel temizleyiciler kullanmayı içeren talimatlarını takip etmek en iyisidir.

Doldurulmuş oyuncaklar
Herhangi bir ebeveyn veya büyükanne ve büyükbaba, doldurulmuş hayvanların hijyenik kalmaları için eninde sonunda güncellenmesi gerektiğini bilir. Çamaşır makinesi temizlik için mantıklı bir çözüm gibi görünse de uzmanlar çamaşır makinesinin kullanılmamasını tavsiye ediyor.
Günümüzde pek çok peluş oyuncakta ses veya hareket sensörleri gibi sudan zarar görebilecek elektronik bileşenler bulunur; oyuncağı temizlemeniz gerekiyorsa daha güvenli bir seçenek lekeleri temizlemek veya nemli bir bez kullanmaktır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x