Apple’ı 6 Milyon Dolandırdılar, 3 Kardeş 8 Yıl Sonra Yakalandı

Zhimin, Zhiwei, Zhiting Liao isimli kardeşler Pazartesi günü Çin’den iPhone ve iPad ithal etmek ve sahte ürünleri ABD ve Kanada’daki Apple mağazalarında takas etmekten 41’er ay hapis cezasına çarptırıldı.

Savcılar, ceza belgelerinde Zhimin Liao’nun 22 eyaletteki 105 Apple mağazasını bizzat ziyaret ettiğini ve yaklaşık 720 sahte iPhone ve iPad’i takas etmeye çalıştığını yazdı.

Üçüncü kardeş Zhiwei Liao’nun duruşmayı ise bu ay sonu yapılacak. Savcılar ayrıca Liao kardeşlerin eşlerinin de dolandırıcılık da rol aldığını tespit etti.

Kadınlar, suçlamaları kabul etti ve üç yıl denetimli serbestlik cezasına çarptırıldı.

10 BİNDEN FAZLA ÜRÜNÜ TAKAS ETMEYE ÇALIŞTILAR

Mahkeme kayıtlarına göre, sanıklar faaliyette oldukları yaklaşık sekiz yıl boyunca mağazalarda 10 binden fazla sahte ürünü takas etmeye çalıştı.

Karşılığında aldıkları orijinal ürünler daha sonra yabancı ülkelerdeki insanlara satıldı. Apple’ın toplam 6,1 milyon dolar civarında zararı oldu.

ABD Başsavcılığı’na göre kardeşler, savunma anlaşmalarının bir parçası olarak San Diego’daki beş konuttaki hisselerinden, suçtan elde edilen 250 bin dolardan fazla gelirden ve komployla bağlantılı 200’den fazla Apple iPhone’dan vazgeçmeyi kabul etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x