İhracatçıdan TL’de yüzde 20 değer kaybı çağrısı

Ege İhracatçı Birlikleri Başkanı Jak Eskinazi, Türk ihracatçılarının mevcut döviz kuru seviyeleriyle rekabet şansının kalmadığını belirterek, liranın zayıflaması ve merkez bankasının şirketler üzerindeki baskısına son verilmesi çağrısında bulundu.

Eskinazi, Türk ihracatçıların küresel rakiplerine karşı rekabet edebilmesi için liranın dolar karşısında yüzde 20-25 oranında değer kaybetmesi gerektiğini söyledi.

İHRACATÇI DÖVİZ BASKISINDAN ŞİKAYETÇİ

Eskinazi dün gerçekleştirilen genel kurul toplantısında, “Sermayemizi korumaya çalışıyoruz. Kredilere erişim konusunda çok fazla sorunumuz var. Merkez Bankası’nın baskılarının bir an önce kalkmasını temenni ediyorum” dedi.

Bu baskılar arasında ihracatçıların döviz gelirlerini liraya çevirmesi ve kredi almak için bankalara döviz yatırması gereklilikleri yer alıyor.

Bugün Bloomberg’e verdiği demeçte “Seçimlerden sonra bu politikalar devam ederse fabrikalar kapanacak” diyen Eskinazi, ihracatın yeniden rekabetçi hale gelmesi için liranın dolar karşısında yaklaşık yüzde 20-25 oranında değer kaybetmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Jak Eskinazi

EKONOMİK AKTİVİTE YAVAŞLIYOR

Resmi veriler, 14 Mayıs seçimleri öncesinde ekonomik aktivitede yavaşlama ve para birimi üzerindeki baskının arttığına işaret ediyor.

Bu hafta yayınlanan verilere göre, sanayi üretimi şubat ayında yüzde 8,2 düşerken işsizlik oranı yüzde 10’a yükseldi. 2023’ün ilk iki ayında ise cari açık 18,8 milyar dolara ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir