CHP İl Başkanlığı binasına saldırı iddiasında gerçek ortaya çıktı!

İstanbul Seyrantepe’de geçekleşen olay, 6 Nisan Perşembe Günü saat 04.00 sıralarında gerçekleşmişti. CHP İl Başkanlığı yakınlarında havaya ateş edildiği ihbarı üzerine yapılan çalışmalar sonrası Ali Sami Yen Spor Kompleksi, Nef Stadyumu’ndan TEM Otoyolu Edirne istikametine seyreden bir araçtan ateş edildiği belirlenmişti.

Kamera görüntülerini inceleyen polisin çalışması sonrasında otomobilin sahibi Arif P.(26), Berkan Ö.(22), Anıl Ö.(20) ve Ferhat E.E.(23) gözaltına alınmıştı. Emniyetteki işlemleri tamamlanan 4 şüpheli dün Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edilmişti.

ÜÇ ŞÜPHELİ DAHA SERBEST BIRAKILDI

Savcılıkça sorgulanan şüphelilerden, olay sırasında araç içerisinde olmayan Anıl Ö’nün serbest bırakılmasına karar verildi. Diğer üç şüpheli ise adli kontrol talebiyle mahkemeye sevk edildi. Nöbetçi hakimlikçe sorguları yapılan üç şüpheli, yurtdışına çıkış yasağı ve en yakın polis merkezine imza atma şartıyla serbest bırakıldılar. 

GERÇEK ORTAYA ÇIKTI!

“CHP’ye silahlı saldırı” diye servis edilen olayın asılsız olduğu belirlenirken İstanbul İl Başkanlığı binası yakınlarında ateş açan kişilerin o sırada PKK’ya övgü dizilen bir parça dinlediği de ortaya çıktı. Gözaltına alınan şüphelilerin her birinin ifadesi olayın aslını gözler önüne serdi işte anlattıkları.

KAMERA GÖRÜNTÜLERİ DE ORTADA!

Havaya ateş etme eylemini gerçekleştirdiği kamera kaydıyla sabit olan ve tüm aramalara rağmen yakalanamayan E.D. hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama talebinde bulunulmuştu.

Olay gecesi havaya ateş etme anlarını sosyal medya hesabından canlı yayın yapan şüphelilerden E.D’nin ateş etme eyleminin CHP İl binasına yönelik olmadığının kamera görüntülerinden açıkça anlaşıldığı belirlenmişti.

SORUŞTURMA BAŞLATILMIŞTI

CHP İstanbul İl Başkanlığı binasının yakınlarına 6 Nisan günü saat 04:00 sıralarında ateş açıldığına yönünde yapılan açıklamalar üzerine İstanbul Emniyet Müdürlüğü inceleme başlatılmıştı.

Yakalanan şüpheliler ifadelerinde, “E.D. isimli şahsın sosyal medyada paylaşım yapmak amacıyla seyir halindeki araçtan silahla havaya ateş ettiğini” söyledi. 4 şüpheli ifadelerinin ardından İstanbul Adalet Sarayı’na sevk edildi. TEM otoyolunda seyir halinde oldukları esnada sağ ön yolcu koltuğunda oturan E.D’nin instagram üzerinden canlı yayın açtığı ve farklı hesaplardan yapılan olumsuz yorumlar üzerine sinirlenerek rastgele havaya doğru ateş etmeye başladığı bu sırada kamera görüntüleri ile sabit aracın tesadüfen CHP il binasının önünden ilerlediği ortaya çıktı.

Şüpheli, E.D.’nin havaya ateş etme eyleminin ise daha öncesinden başladığı ve eyleminin CHP il binasına yönelik olmadığının kamera görüntülerinden açıkça anlaşıldığı, canlı yayının farklı kişiler tarafından izlenmesi üzerine kayıt altına alındı.

ADLİ KONTROL TALEBİYLE SEVK EDİLDİLER

Görüntülerin incelenmesiyle olayın anlatıldığı şekilde gerçekleştiği tespit edildi. Olay sırasında araç içerisinde bulunmayan fakat gözaltında olan Anıl Ö. serbest bırakıldı. Araç içerisinde bulunan Ferhat E.E. , Arif P. ile Berkan Ö. isimli şahıslar adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hâkimliğine sevk edildi. Havaya ateş etme eylemini gerçekleştirdiği kamera kaydıyla sabit olan fakat yakalanamayan E D. hakkında ise tutuklamaya yönelik yakalama talebinde bulunuldu.

“CANLI YAYINDA KÜFÜR EDİLİNCE SİLAHI ÇIKARIP SIKTI”

Şüphelilerin savcılıkta verdiği ifadeleri de ortaya çıktı. Ferhat E. ifadesinde; “Gece 04:00 sıralarında Arif’in kullandığı aracın arka koltuğunda ben ve Berkan oturuyorduk. Arif’in yanında da Emre D. vardı. Emre, Instagramdan yayın yaparken birileri kendisine küfür edince silahla havaya doğru ateş etti. Bu ana kadar Emre’nin silahı olduğunu ve ateş edeceğini bilmiyordum. Benim olayla hiç bir alakam yoktur” dedi.

“PARTİ BİNASINA YÖNELİK BİR EYLEM YAPMADI”

Gözaltına alınan ve olay sırasında aracı kullanan Arif P. ise; “TEM’de ilerlerken Emre D. canlı yayın yapıyordu. Emre’nin hasımları da vardır. Canlı yayında buna küfürler edilince bu ana kadar görmediğim silahını çıkarıp havaya doğru ateş etti. Biz tepki gösterdik. Şu an ifadeye girmeden Emre’nin canlı yayında ateş ettiğine dair görüntüleri ortaya çıktı. Benim herhangi bir parti binasına zarar verme amacım yoktu. Silah taşımam, silahla da bir alakam yoktur. Eylemi Emre gerçekleştirilmiştir. Emre de herhangi bir parti binasına yönelik eylem yapmamıştır. Suçlamaları kabul etmiyorum. Bu olayla hiç bir alakam yoktur” dedi.

“YANINDA SİLAH OLDUĞUNU DAHİ BİLMİYORDUM”

Berkan Ö. ise ifadesinde; “Arif’in kullandığı aracın arka koltuğunda oturuyordum. Yanımda Ferhat E. vardı. Arif’in yanında da Emre D. vardı. Emre Instagramdan canlı yayın yapıyordu. Bir anda kendisine küfür edildiği için havaya doğru ateş etti. Bu ana kadar onda silah olduğunu biz de bilmiyorduk. Benim olayla ilgili hiç bir alakam yoktur” dedi.

“BEN ARAÇTA BİLE DEĞİLDİM”

Araçta olmadığını beyan eden Anıl Ö. ise ifadesinde; “Arif’in kullandığı araçta ben yoktum. Ben iftar için evime geçmiştim. Bu olay saatlerinde Instagramdan Emre’nin canlı yayın yaptığını gördüğüm. Küfürlü yorumlar gelince sinirlenip havaya ateş etti. Ben Emre’nin silahı olduğunu bilmiyordum. Ancak bu görüntülerdeki silah bana ait değildir. Polisler Arif’in aracını yakaladığı sırada yanlarında olduğum için beni de durdurdular ve benim farklı olan aracımda bana ait silahı ben kendim teslim ettim. Bu silah olayda kullanılmamıştır. Buna ilişkin rapor da vardır. Benim bu olay ile hiç bir alakam yoktur. Sadece canlı yayını gördüğüm için tanık olabilirim” dedi.

O GÖRÜNTÜLER ORTAYA ÇIKINCA ÇÖZÜLDÜ

Gözaltına alınan Berkan Ö.’nün bir akrabası olan ve tanık olan ifadesine başvurulan M.E. ise;” Berkan Ö’nün 4 gündür gözaltında olduğunu öğrenince mahallede Emre D. isimli şahsın olay anına ilişkin canlı yayını gören veya kayıt altına alan kimsenin olup olmadığını araştırdım. Bir kişinin ben canlı yayını gördüm. Kaydettim dedi. Ben de kendisinden alıp, görüntüleri avukat aracılığıyla dosyaya sundum. Benim bilgim ve görgüm bunlardan ibarettir” dedi.

ATEŞ AÇARKEN PKK’YI ÖVEN ŞARKIYI DİNLİYORLARMIŞ

CHP tarafından algı operasyonu yapılmaya çalışılan olayla ilgili dikkat çeken bir gerçek daha ortaya çıktı. Arka fondaki şarkının bölücü terör örgütünü güzelleyen, örgüt üyelerinin terör eylemlerine hazırlanmasında motive aracı olarak görülen ve PKK propagandası yapan “Awaze Çiya” isimli bir gruba ait olduğu belirlendi. Söz konusu Kürtçe şarkının sözlerinde PKK lehine ifadelerin bulunduğu ortaya çıktı.

KAYNAK: DHA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir